لوازم ارایش

مام ضد عرق چیست 10 برند پرفروش مام

سال‌ ها است که انواع محصولات ضد عرق حضور ثابت و پر رنگی روی میز توالت خانه ها دارند. افراد، فارغ از جنسیت، سن، شغل، میزان تحصیلات یا رتبه اجتماعی‌شان تلاش می‌کنند همواره آراسته و خوش‌ بو باشند. این موضوع روی اعتماد به نفسشان تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. حقیقت این است که هیچ آرایش صورت یا لباس فاخری به اندازه خوش بو تمیز بودن نمی‌تواند جلب توجه کند و به افراد عزت نفس و آرامش بدهد. به همین سبب است که انواع مام یا همان رول‌های ضد تعریق، استیک‌های ضد عرق، دئودورانت ها و سایر خوش بو کننده ها همیشه در سبد خرید افراد وجود داشته و جزو کالاهای واجب و روزانه به شمار می‌رود. این ها محصولاتی هستند که می‌توانند تعریق بیش از حد بدن را مهار کرده و حس مطلوب آسایش خیال را برای مصرف کنندگانشان به همراه بیاورد.

آیا شما نیز به عنوان یکی از مصرف کنندگان انواع مام این پرسش برایتان پیش آمده است که مام (بوزدا) چیست؟ این محصول اولین بار از کجا آمده؟ چه پیشینه ای دارد؟ چطور تا این حد محبوب و مهم شده است؟ یا به خاطر تبلیغات مختلفی که در برخی مجلات در مورد مام و ارتباط آن با سرطان وجود دارد، آیا در خصوص استفاده مکرر از این محصول دچار تردید شده‌اید؟ واقعاً آیا مام سرطان زا است؟ اگر این طور است جایگزین مام زیر بغل چیست؟ اصلاً طرز استفاده از مام زیر بغل چیست؟

به شما توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید. چرا که در آن به تمام پرسش‌های فوق پاسخ داده شده است.

مام(بوزدا) چیست؟

انواع مام مردانه و زنانه

بهتر است اول این موضوع را روشن کنیم که مام (بوزدا) چیست؟ در حقیقت مام یا MUM اولین برند تولید کننده دئودورانت ها در جهان بوده است. برند مام در سال 1888 در فیلادلفیا توسط فردی به نام ادنا مورفی ثبت شد. طرز استفاده از مام نیز جالب بوده است. این محصول در شیشه‌های کوچک به فروش می‌رسیده و مانند کرم با نوک انگشت به ناحیه زیر بغل مالیده می‌شده است. همچنین در ترکیبات اصلی این بوزدا از روی استفاده می‌شده است. برند مام در سال 1931 توسط شرکت بریستول مایرز اسکوئیب خریداری شد.

مام واژه‌ای است که در ایران به عنوان تمامی محصولات ضد عرق به ویژه رول های ضد تعریق شناخته می‌شود. این در حالی است که توضیحات فوق نشان می‌دهد که مام خود یک برند تولید کننده رول ضد تعریق است. و نه یک محصول خاص که به منظور کنترل تعریق بدن مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه استفاده از انواع مام مردانه وزنانه
نحوه استفاده از انواع مام مردانه وزنانه

به دلیل آن که کلمه مام در نظر ما ایرانی‌ها اصلی‌ترین واژه رول های ضد تعریق است، بنابراین ما هم در این مطلب از این واژه استفاده می‌کنیم.

انواع مام کدام است؟

 • مام مردانه و مام زنانه

شاید اصلی‌ترین دسته‌بندی برای انواع مام، تقسیم‌بندی مام بدن به مام مردانه و مام زنانه باشد. بدیهی است که مام مردانه یعنی مامی که پیش از هر چیز رایحه آن مناسب آقایان باشد و مام زنانه نیز، با عطرهای ملایم تر مناسب خانم ها است. اما واقعیت این است که مام مردانه و مام زنانه به لحاظ ترکیبات اصلی و مواد تشکیل دهنده فرق چندانی با یکدیگر ندارند.

 • رول های ضد تعریق و استیک های ضد عرق

یکی دیگر از دسته بندی های مام زیر بغل، جنس موادی است که از آن برای پوشش دهی زیر بغل استفاده می شود. به این معنی که اگر موادی که برای پوشش دهی زیر بغل در مام از آن استفاده می شود، مایع باشد، به آن رول ضد تعرق (مام ضد عرق) گفته می شود. اما در صورتی که این ماده جامد بوده و حالت صابونی داشته باشد، به آن استیک ضد عرق گفته می شود.

مام مردانه و مام زنانه

اما رول ضد تعریق (مام ضد تعریق) و استیک ضد عرق به لحاظ عملکرد در پوشش دهی بدن برای ممانعت از جاری شدن عرق، هیچ تفاوتی ندارند. هر دوی این محصولات با ایجاد یک لایه محافظ روی پوست، مجرای عرق را می‌پوشانند و این موضوع باعث می‌شود قطرات عرق از بدن خارج نشوند.

این نوع مام که جامد می باشد و سبب رطوبت پوست می شود دارای ترکیبات ضد حساسیت بوده و برای انواع پوست‌ها مناسب است. این مام نسبت به سایر مام ها بسیار به‌صرفه است و دیرتر تمام می‌شود. همچنین مام صابونی به علت اینکه زیر بغل را خشک می‌کند برای افرادی که دارای زطوبت پوستی زیادی هستند بسیار مناسب می باشد.

بعد از استفاده از رول ضد تعریق، به دلیل مایع بودن این محصول، ممکن است احساس خیسی بدن به شما دست بدهد. اما استیک ضد عرق به خاطر حالت صابونی و جامدش این حس را در شما ایجاد نخواهد کرد.

در پایان این بخش بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که این‌که شما از رول ضد تعریق یا اصطلاحاً مام استفاده کنید یا استیک ضد تعریق مردانه یا زنانه، عملاً در نتیجه کار، هیچ تغییری نخواهد داشت. تنها ممکن است شما ترجیح بدهید که بعد از استفاده از مام زیر بغل مردانه یا مام زنانه خود احساس رطوبت نداشته باشید که در این صورت استیک ضد عرق به شما پیشنهاد می‌شود. و اگر داشتن این حس برای شما مهم نیست، می‌توانید از رول ضد تعریق استفاده کنید.

انواع مام

تفاوت بین دئودورانت و ضدعرق:

نام هر دو محصول را در لیست محصولات بهداشتی و ضدتعریق شنیده‌اید. اما تفاوت‌هایی هم باهم دارند. عمده تفاوت دئودورانت و ضدتعریق در عملکرد آنها است. دئودورانت باعث کاهش باکتری‌های سطح پوست می‌شود. در این خصوص لازم به توضیح است که خود عرق به خودی خود بو ندارد. آنچه که باعث بوی بد عرق می‌شود فعالیت باکتری‌هایی است که در سطح پوست زندگی می‌کنند. این باکتری‌ها برای انسان مضر نیستند.

از سلول‌های مرده سطح پوست و عرق تغذیه می‌کنند. فعالیت‌های شیمیایی این باکتری‌ها برای تجزیه عرق، علت اصلی بوی بد عرق است. دئودورانت هم با از بین بردن این باکتری‌های سطح پوست از ایجاد بوی بد عرق جلوگیری می‌کند. اما محصولات بهداشتی که از آنها تحت عنوان محصولات ضد تعریق یاد می‌کنیم، مانند انواع مام همان طور که از نام آنها قابل حدس است، با تاثیر بر غدد تعریق و کاهش فعالیت آنها از تعریق جلوگیری می‌کنند. با دانستن این مطالب انتخاب دست شما است که از محصولات ضد تعریق استفاده کنید و یا محصولاتی که از بوی بد عرق جلوگیری کنند.

ناگفته نماند بهترین راه می‌تواند استفاده از هر دو باشد! ممکن است با خواندن این مطلب بگویید چگونه از هر دو محصول هم‌زمان استفاده کنم. لازم به ذکر است که نیاز به استفاده از دو محصول بهداشتی به طور هم‌زمان نیست! شما برای این منظور کافی است هنگام خرید محصول ضدتعریق روی بسته بندی آن را مطالعه کنید و محصولی را بخرید که هر دو ویژگی را داشته باشد.
درست است که استفاده از دئودورانت برای رهایی از بوی بد عرق راه مناسبی است اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که در این صورت فقط از بوی بد عرق کاسته می‌شود نه از تعریق! بعضی از افراد از خیس شدن لباسشان بر اثر عرق حس ناخوشایندی دارند برای رهایی از این موضوع استفاده از انواع مام که تعریق را تا حدودی کاهش می‌دهد راه مناسبی است.

اما لازم به ذکر است با این وجود هم به دو علت استفاده از دئودورانت بر استفاده از محصولات ضد تعرق برتری دارد.
۱- محصولات ضد تعرق برای مسدود کردن غدد تعریق و جلوگیری از عرق کردن دارای آلومینیوم هستند. آلومینیوم موجود در آنها ممکن است در تماس با لباس سبب زرد شدن لباس شود‌‌‌.
۲- درست است که محصولات ضد تعرق می‌توانند فعالیت غدد تعریق را در یک ناحیه کاهش دهند. اما باید توجه داشت که عرق کردن یک فرایند طبیعی است که باید رخ دهد. اگرچه می‌توان فعالیت غدد تعریق یک ناحیه را کم کرد اما ممکن است بدن برای جبران تعریق، سرعت تعریق دیگر نواحی بدن را افزایش دهد.

مام چیست

تفاوت بین مام زنانه و مردانه:

همان طور که گفته شد در بازار انواع مام از جمله زنانه و مردانه وجود دارد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم با تفاوت بین مام زنانه و مام مردانه بیشتر آشنا شویم‌.
به طور متوسط تعداد غدد تعریق در بدن زنان بیشتر از غدد تعریق در بدن مردان است. اما این به معنای تعریق بیشتر در زنان نیست، زیرا هر یک از غدد تعریق مردان نسبت به غدد تعرق زنان عرق بیشتر تولید می‌کند. به طور کلی تفاوت زیادی در ترکیبات تشکیل دهنده مام زنانه و مام مردانه وجود ندارد. تفاوت عمده آنها در عطر و رایحه مام هست که برخی رایحه زنانه و برخی دیگر رایحه مردانه دارند‌.

برندهای مختلف مام

مام یا همان دئودورانت های سر غلتکی یکی از پرفروش ترین محصولات بهداشتی در سراسر دنیا است. به همین جهت اغلب کمپانی های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی علاقه زیادی به تولید و عرضه دئودورانت های سر غلتکی دارند. به طور مثال مام رکسونا، نیوآ، آدیداس، مام ژیلت، باله آ، فا، دگری و… همواره در قفسه فروشگاه های محصولات بهداشتی در جهان و ایران حضور دارند. در حقیقت شاید هیچ محصول دیگری نتواند به اندازه مام زیر بغل برای مصرف‌کنندگان همیشگی آن واجب و ضروری باشد و هرگز کالایی جایگزین مام زیر بغل نخواهد شد.

چگونه از مام استفاده کنیم؟

مام زیر بغل یک محصول بهداشتی است. اغلب محصولات بهداشتی برای تأثیرگذاری بیشتر، دستور خاصی برای مصرف دارند. اما فرمول خاصی برای طرز استفاده از مام زیر بغل وجود ندارد. البته برای این موضوع یک روش توصیه می‌شود. آن هم این است که :

 • بد نیست قبل از مصرف مام، دوش بگیرید.
 • وجود موی زائد در ناحیه زیر بغل باعث می‌شود تجمع باکتری‌های مولد بوی بد بیشتر شود، بنابراین اگر در این ناحیه مویی وجود دارد بهتر است تراشیده شود.
 • بعد از خروج از حمام، بدن خود را به طور کامل خشک‌کنید.
 • مطمئن شوید هیچ جای پوستتان در اثر شیو کردن، خراشیده نشده است.
 • مام زیر بغل را در این ناحیه رول کنید تا پوست بدنتان به طور کامل به ماده درون آن آغشته شود.
 • اگر مام انتخابی شما 48 ساعته است، پس می‌توانید تا دو روز بعد مطمئن باشید که بدنتان کمتر عرق کرده و بو نمی‌گیرد. اما اگر از مام 24 ساعته استفاده می‌کنید، پس باید مراحل فوق را هر روز تکرار کنید.
 • خرید بهترین و پرفروش ترین مام از دی جی کالا

موضوع مهم دیگری که باید در خصوص مام زیر بغل بدانید در مورد شیوه نگهداری از آن است. هرگز مام یا رول ضد تعریق خود را در معرض گرمای زیاد یا سرمای زیاد نگذارید، آن را از شعله آتش دور نگه دارید، مام را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار ندهید و همچنین مراقب مام تاریخ گذشته باشید و هرگز بعد از پایان تاریخ مصرف، از این محصول استفاده نکنید.

آیا مام سرطان زا است؟

این یکی از اساسی‌ترین پرسش‌هایی است که در خصوص محصولات بهداشتی پرمصرف در دنیا، همواره توسط مصرف کنندگان پرسیده می‌شود. به راستی آیا مام سرطان زا است؟ در واقع این سؤال بیشتر توسط خانم ها پرسیده می‌شود. چرا که طبق آمار، مصرف مام زیر بغل توسط خانم‌ها به نسبت آقایان بیشتر است. ضمن آن‌که خانم ها بیشتر در معرض سرطان پستان قرار دارند. ترس مصرف کنندگان از مصرف مداوم مام زیر بغل نیز به دلیل ارتباطی است که ممکن است بین مام زیر بغل و سرطان پستان وجود داشته باشد. و این ارتباط به دلیل نزدیک بودن محل استفاده از مام در زیر بغل، و پستان ها است.

خطرات سرطان زا بودن انواع مام ها

اما پاسخ این پرسش آن است که گرچه این نزدیکی وجود دارد، و هرچند که مام مردانه و مام زنانه ممکن است حاوی موادی بالقوه مضر باشند، اما هنوز هیچ مدرک مستدلی نتوانسته ارتباط میان مصرف مام و سرطان پستان را به طور کامل تائید کند.

به همین دلیل پاسخ به این پرسش که آیا مام سرطان زا است یا خیر؟ با توجه به تحقیقاتی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته است، خیر است. هرچند که ممکن است مام زیربغل حاوی موادی باشد که چندان هم برای بدن بی ضرر نیستند.

چه موادی ممکن است در مام یا انواع دیگر ضد عرق ها مضر باشد؟

آنچه مسلم است این است که در اغلب ضد تعریق‌هایی که حال حاضر در کمپانی‌های مختلف تولید می‌شوند، ماده‌ای به نام آلومینیوم کلراید وجود دارد. آلومینیوم کلراید یک ماده فعال در ضد عرق ها است. این ماده وظیفه دارد غدد تعریق را دچار نوعی فلج موقت و بی ضرر کند. این فلج موقت باعث توقف در عملکرد غدد تعریق بدن می شود. به همین دلیل قطرات عرق برای مدت زمان محدودی تشکیل نشده و برای خروج به سطح پوست نمی‌آیند.

برخی از تحقیقات روی ضد عرق هایی که در ترکیبات خود آلومینیوم کلراید دارند نشان داده است که این مواد برای مدتی طولانی روی پوست و نزدیک پستان باقی می‌مانند. بنابراین ممکن است که این مواد به تدریج توسط پوست جذب شده و روی هورمن استروژن بدن تأثیراتی بگذارند.

از آنچه که استروژن می‌تواند در فرآیند رشد سلول‌های سرطانی مؤثر عمل کند، به همین دلیل برخی از دانشمندان اظهار می‌کنند که استفاده مداوم از محصولاتی که دارای آلومینیوم کلراید است، مثل همین ضد تعریق‌ها، ممکن است به پیشرفت سرطان پستان کمک کند. همچنین برخی از محققان معتقدند که آلومینیوم ممکن است در بافت پستان نفوذ کرده و در آنجا فعالیت‌هایی داشته باشد. با این حال باز هم تأکید می‌شود که هنوز هیچ مطالعاتی تأثیرات منفی آلومینیوم  را که منجر به سرطان پستان شود، تائید نکرده است.

ضررهای مام مردانه برای افراد

اما ماده دیگری که در انواع مام و دئودورانت های سر غلتکی ضد تعریق مورد استفاده قرار می‌گیرد، پارابن است. برخی تحقیقات نیز روی پارابن تمرکز کرده‌اند. پارابن در حقیقت نوعی ماده نگه‌دارنده است. این ماده فعالیت و عملکرد استروژن را در بدن تقلید می‌کند. در گزارشی که از برخی تحقیقات تهیه شده است پارابن در بافت تومورهای پستانی یافت شده است. اما باز هم هیچ مدرکی مبنی بر این که پارابن خود عامل ایجاد سرطان است، وجود ندارد.

پارابن یکی از ترکیبات شیمیایی پرکاربرد و پر مصرف در محصولات آرایشی، بهداشتی و برخی از محصولات خوراکی است. این ماده از دهه 1950 میلادی به بعد به منظور ایجاد ممانعت از رشد و نمو باکتری ها در این محصولات مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ضمن آن که ماندگاری این محصولات را نیز بالاتر می‌برد.

اگرچه پارابن در بسیار از محصولات آرایشی، بهداشتی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اکنون سال ها است که این ماده در دئودورانت ها، انواع استپ مام چیست و به طور کلی محصولات ضد تعریق به کار برده نمی‌شود.

به هر حال هنوز هم دانشمندان معتقدند که برای آن که بدانیم آیا موادی که در ضد عرق ها به کار برده می‌شود، مانند آلومینیوم کلراید یا پارابن واقعاً منجر به ایجاد سرطان پستان می‌شوند یا خیر، یا اساساً در تشدید تشکیل سلول‌های سرطانی مؤثر هستند یا نه تحقیقات گسترده تری صورت پذیرد.

دوش گرفتن، خشک کردن بدن و موها، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، استفاده از مام زیر بغل یا دئودورانت، لباس پوشیدن و رفتن سر کار و زندگی روزانه. این روتین آغاز یک روز برای میلیون ها نفر در دنیا است. در مقاله “مضرات و فواید مام” فواید مام رو براتون نوشتیم بهتون پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

طریقه استفاده از مام ژیلت چگونه است؟ طرز استفاده از مام ژله ای چطوری است؟

برخی از سوالات رایج

1. مام زیر بغل چیست؟

مام واژه‌ای است که در ایران به عنوان تمامی محصولات ضد عرق به ویژه رول های ضد تعریق شناخته می‌شود.این محصول در شیشه‌های کوچک به فروش می‌رسیده و مانند کرم با نوک انگشت به ناحیه زیر بغل مالیده می‌شده است.

2. انواع مام زیر بغل کدام است؟

انواع مام زیر بغل عبارتند از: مام مردانه و مام زنانه، رول های ضد تعریق و استیک های ضد عرق، مام صابونی.

3. طرز استفاده از مام صابونی به چه صورت است؟

رعایت موارد زیر مهم است :

 • بد نیست قبل از مصرف مام، دوش بگیرید.
 • وجود موی زائد در ناحیه زیر بغل باعث می‌شود تجمع باکتری‌های مولد بوی بد بیشتر شود، بنابراین اگر در این ناحیه مویی وجود دارد بهتر است تراشیده شود.
 • بعد از خروج از حمام، بدن خود را به طور کامل خشک‌کنید.
 • مطمئن شوید هیچ جای پوستتان در اثر شیو کردن، خراشیده نشده است.

خرید بهترین و پرفروش ترین مام ضد تعریق 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *